Активните жени на Варна
Кратък летопис на женското движение във Варна до 1944 г.
1888 г. Основава се Женско благотворително дружество “Майка” под покровителството на Н. В. Царица Елеонора. Първоначалната цел е подпомагане на бедни ученички с учебници и помагала, дрехи и временни финансови помощи за крайно бедните, както и да се работи за ”умственото, нравственото и стопанското развитие на жената”.
1897 г. Дружество “Майка” разширява дейността си като създава стопанско училище “Трудолюбие”. Устройват се практически курсове (2 и 3 годишни) по шапкарство, шиене на горни и долни дрехи, цветарство и др. След завършване на курсовете и полагане на изпит, ученичките получават дипломи и имат възможност да упражняват свободно професията.
1898 г. Излиза първото женско периодично издание “Женский свят” и притурката “Домакиня” под редакцията на двете изявени общественички Теодора Ноева и Елена Манова.
25 април 1898 г. Провежда се стачка в града с участието на множество жени с искане да се забрани износа на житото и да се раздаде хляб на населението.
1901 г. Масово участие на жени и в стачките на текстилните работници и тютюноработниците във Варна.
1906 г. Обнародван е Устав на Варненско женско благотворително дружество за поддържане на сиропиталище “Надежда”. Целта на дружеството е “да отхранва и възпитава децата от Варненското Сиротопиталище”.
1 май 1912 г. В манифестацията за Празника на труда се включват 200 жени.
27 юли 1908 г. Основано е Варненско женско благотворително дружество “Милосърдие”. Основна цел е създаване на приют за стари хора, който тържествено е открит на 30 април 1915 г. в присъствието на митрополит Симеон, кмета Александър Василиев, председателката д-р Анастасия Железкова и множество граждани и гражданки.
1913 г. Сформират се първите женски партийни кръжоци.
1915 г. През месец март е бунтът на гладните жени, които разграбват фурните и хранителните складове.
1918 г. Около 500 жени от крайните квартали се явяват пред председателя на районния комитет по прехраната с искане да се увеличи хлебната дажба и да се прекрати войната.
1921 г. Във Варна и околията се разпространяват 806 броя от вестник “Равенство” – орган на жените комунистки (тесни социалистки) в България.
10 февруари 1929 г. Утвърден е уставът на Женско културно-просветно и благотворително дружество при Варненското македонско братство. То влиза в състава на Македонския женски съюз и се подчинява на предписанията му.
1931 г. Голяма стачка в памучната фабрика, в която участват около 2000 работнички.
1942 г. Мара Тасева, работничка в памучната фабрика и активистка на нелегалната комунистическа партия, е първата българка, осъдена на смърт в големия процес срещу парашутистите, изпратени за сваляне на режима.